Umím teorii, ale nepřevádím ji do praxe

22.05.2022

Často vídávám v komentářích na facebooku podnikatele, kteří si platí hromadu kurzů, kupují si drahé knihy, ale nepřevádí všechnu tu nabytou teorii do praxe. Ale proč? Nemohu mluvit za ostatní, ale protože je tohle i můj případ, vyložím vám svůj problém.

Všechno to začalo v období před podnikáním, kdy jsem měla pouze jeden projekt "Španělština pro samouky" a tvořila jsem produkty. Byla to moje dobrovolnická práce. Asi půl roku před založením živnosti jsem se začala zajímat o marketing, sociální sítě a další věci související s budováním brandu. Nakoupila jsem si knihy, prošla jsem několika kurzy, účastnila jsem se každého webináře, který se mi objevil na facebookové zdi, a ve zkratce, co mi přicházelo pod ruce, hned jsem to kupovala nebo stahovala. Bohužel jsem v tomto teoretickém módu zůstala i po založení živnosti a v začátcích podnikání. Dost tomu nahrála smrt mé maminky, kdy jsem se nemohla věnovat samotné práci a hltala jen teorii.

Brzy jsem pocítila, že všechny informace o pohádkovém podnikání jsou pouze v mé hlavě a můj reálný projekt stagnuje. Nebylo to příjemné zjištění a věděla jsem, že s tím okamžitě musím něco udělat, pokud si chci plnit sny a neskončit na úřadu práce. Začala jsem pracovat na svém prvním produktu, který jsem měla v hlavě už déle a najednou se ve mně objevil pocit naplnění a spokojenosti. Příspěvky na sociálních sítích začaly fungovat a opět jsem se ve svém podnikání cítila jako ryba ve vodě. Rozhodně nemůžu říct, že mi ta teorie nic nedala. Samozřejmě, že ano a jsem za to velmi ráda. Spíš, když jsem náhodou na facebooku zachytila otázku, na kterou jsem díky kurzům a knihám věděla odpověď, připadala jsem si jako školáček, který se v hodinách neustále hlásí a dožaduje se pozornosti a obdivu.

Ta teorie získaná z knih a kurzů je jen taková pohádka většinou doprovázena větou typu "Až se mi bude dařit díky tomu, co radí v této knize, pořídím si ... (doplňte). Zpravidla to bývá tak, že si koupíte první kurz, potom druhý a třetí, poté knihu a webinář a na skutečné rozvíjení vašeho podnikání ani nedojde. Pokud jste na tom stejně, jako já před pár měsíci, začněte na svém projektu pracovat hned dnes. Uvidíte, že ze sebe budete mít hned lepší pocit a odvedete kus práce.

Vaše Marie