Podnikatel samouk

29.04.2022

Jste na samém začátku podnikání a nevíte, čím začít? Máte maximálně 10 000 Kč jako základní kapitál, takže si ani nemůžete pořídit kvalitní webové stránky? Tento článek je pro všechny podnikatele začátečníky bez možnosti investic. Sama podnikám kratičkou chvíli, takže vám nemohu radit jako zkušený podnikatel, ale zkusím vám nastínit tipy z mé devítiměsíční praxe. 

Na začátku jsem měla pouze 10 000 Kč a věděla jsem, že chci webové stránky. Už nějakou dobu jsem si vytvářela několik stránek do dalších projektu na webnode.cz a moc pěkně se mi s ním pracovalo. Za tyto stránky jsem zaplatila okolo 5000 Kč. Pokud nechcete nebo nemůžete mít zatím webové stránky, nic se neděje, můžete mít vizitku pouze na sociálních sítích. Poté jsem zainvestovala do Canvy, do které jsem se zamilovala na první pohled. Canva je program, ve kterém se vytváří letáky, vizitky, bannery na sociální sítě, příspěvky, stories apod. na různé sítě a mnoho dalšího. Na rok stojí okolo 2500 Kč. Budget byl skoro vyčerpaný, ale já jsem věděla, že bez konzultace s Ivanou Kudrnovou z Digitálních lektorů se úspěšnou podnikatelkou nestanu. Jsem opravdu moc ráda, že jsem se pro konzultaci rozhodla ještě před začátkem podnikaní, protože s mým tehdejším smýšlením bych se za chvíli dostala do slepé uličky. Také jsem chodila na různé kurzy a webináře o podnikání k Petře Silbermann a k Digitálním lektorům. Nechávala jsem si do emailu posílat e-booky od zkušených podnikatelů a sledovala jsem příspěvky v podnikatelských skupinách na Facebooku. Za půl roku jsem nasbírala hodně teorie, a právě teď je uvádím do praxe, což je velmi důležité, protože někdy člověk absorbuje pouze teorii a na praxi často zapomíná.

A jak na prodej? Doporučuji Simple Shop, ve kterém uvidíte vše přehledně, jak výdělky, tak objednávky a faktury atd. Simple Shop si účtuje pouze z toho, co opravdu vyděláte. To znamená, že když se vám nebude některý měsíc dařit a nebudete mít žádný příjem, tak nebudete platit nic.

Také doporučuji hned od začátku využívat aplikaci Trello na zapisováni vašich plánů, úkolů a cílů a Toggl na měřeni času, který strávíte jednotlivými aktivitami.

Nezoufejte, pokud o podnikaní stále ještě nevíte moc věci. Budete se učit za pochodu, protože nejlepší učitelka je praxe. Vzpomínám si, jak na Facebooku lektorky jazyků řešily, kterou kameru si pořídit a já jsem se a to jen smutně dívala, protože jsem věděla, ze si to právě nemůžu dovolit. No... a teď už kameru mám taky a další věci, které mi značně usnadňují práci. Podnikaní je proces, ve kterém výsledky nepřijdou za jednu noc, musí se něco obětovat, leccos vydržet a vyjit i s málem. Potom to ale stojí za to.

Článek jsem nazvala Podnikatel samouk, protože mi to připomíná samouka, který se učí cizí jazyk. Mnohdy neví, jak má začít, vezme si tedy učebnici a učí se teorii, kterou potom převede do praxe.

Tak směle do podnikání!

Vaše Marie