Podnikání při studiu

12.04.2022

Podnikáte při studiu a jde vám z toho hlava kolem? Nebojte, nejste v tom sami. 😊 Abyste se z toho nezbláznili, je třeba si dobře zorganizovat čas. A především čas sám na sebe. Nesnažte se práci i školu dohnat v jeden den, pravděpodobně v takovém tempu dříve nebo později vyhoříte. Používejte aplikace Toggl a Trello


Toggl (www.toggl.com)

Pokud nemáte přehled o tom, kolik minut či dokonce hodin strávíte u budování svého podnikání a učením se do školy, vřele doporučuji aplikaci Toggl. Po registraci a následném přihlášení se vám vpravo nahoře objeví složka s názvem "project". Pokud jste v Togglu úplně poprvé, tak tam ještě nebudete mít zobrazené žádné projekty. Nový vytvoříte kliknutím na "create a new project", který může mít název například "úkoly do školy". Potom si můžete všimnout bílé linky nahoře, kde se píše "What are you working on?" Tam vyplníte, na čem právě pracujete, např.: Chystání prezentace. Potom jen vpravo nahoře kliknete na fialové kolečko s názvem "start time entry" a můžete jít dělat prezentaci. Tím stejným tlačítkem se časovač vypíná. A pokud budete chtít za pár chvil s prezentací pokračovat, v přehledu času stráveného u projektu si vpravo najdete tlačítko "continue time entry". Od teď už budete vědět, kolik času u jednotlivých pracovních a školních aktivit strávíte a jak vám to může pomoct v organizaci celého dne.
Trello (www.trello.com)

Prvně jsem se mu vyhýbala, protože mi přišlo moc složité, ale až jsem mu přišla na chuť, tak jsem tomu úplně propadla. Už si neumím představit život bez Trella. Do něj si můžete zapisovat všechny vaše plány a díky štítkům si odškrtávat splněné úkoly. Po vaší registraci a následném přihlášení si vytvoříte pracovní prostor s názvem například "Plánování". Poté si vytvoříte nástěnku. (V jednom pracovním prostoru může být maximálně 10 nástěnek, pokud máte verzi zdarma.) Dáme jí název "Sociální sítě". Do sloupců pak budete dávat vše, co si chcete na sociálních sítích naplánovat. Prvnímu sloupci dáme název Příspěvky. Do stejného sloupce budeme přidávat karty. Dejme tomu, že si chcete naplánovat příspěvky na měsíc duben, tak první kartu nazveme "příspěvky duben". Když kartu rozkliknete, uvidíte tam možnost popisu (tam si můžete psát, o jaké příspěvky půjde konkrétně a vše, co vás k nim napadne.) Štítky jsou skvělá věc a možnost pojmenování štítku ještě lepší. Také hodně využívám "přílohy", kde si ukládám veškeré pro mě zajímavé odkazy a soubory.

Pro větší automatizaci vašeho podnikání v Trellu doporučuji toto video od Zeptej se Filipa.Už jste si vypsali všechny aktivity, které máte za celý týden stihnout a víte kolik vám jednotlivé aktivity zaberou času. Ale co teď s tím? 


Od začátku března 2022 můj týden vypadá takto: v pondělí dělám pouze práci, a to jen jednu aktivitu. Nebo maximálně dvě, když je potřeba nachystat materiály do lekcí španělštiny. Pokud zrovna hoří web, celé pondělí pracuji na webu. Pokud sociální sítě, pracuji na nich celé pondělí. To stejné s materiály do lekcí, videi, marketingem apod. V úterý dělám celý den věci do školy. Ve středu mám opět pracovní den, takže se opakuje pondělní schéma. Ve čtvrtek jezdím na celý den do školy, protože studuji kombinovaně a vracím se v pátek v poledne. Každý čtvrtek mě hodně unaví, takže v pátek sice mám pracovní den, ale volnější. Co stihnu, to stihnu. V sobotu a v neděli se opět věnuji škole, ale také volněji. Většinou mám volnější sobotu a v neděli "zamakám". Po nervovém zhroucení na střední škole jsem si tento stav velice dobře zapamatovala a teď dělám všechno proto, aby moje nervy v rámci možnosti nebyly tak napnuté, jako tenkrát. 


Nestůjte na jednom místě!


Je pondělí, váš pracovní den, ale vy máte v hlavě jen to, kolik toho máte do školy? Ano, to mluví váš pud sebezáchovy, protože nechcete skončit s vyhazovem ze školy. Řekněte své hlavě NE! dnes pracuji! Nebo máte v pondělí už do práce vše hotovo brzy odpoledne a hlavou vám běží úkoly, které vám dali ve škole? Školní den je až zítra, teď do konce dne odpočívejte. Dělejte to, co máte rádi, běžte na procházku, poslouchejte hudbu, relaxujte a sportujte! 


Jak by to dopadlo, kdybyste školu i práci dělali ve stejný den a neodpočívali?


Nevíte, jestli prvně dělat školu nebo práci. Při práci máte myšlenky na školní povinnosti, a naopak při úkolech do školy myslíte na pracovní povinnosti. Takto je to celý den a na konci dne máte pocit nebo to tak dokonce je, že jste nic nestihli. Jste frustrovaní z toho, že nemáte čas na sebe, ani na rodinu a přátele a ztrácíte klienty, protože na vás vidí tu nechuť, s jakou tu práci děláte. Nemáte klienty = nemáte peníze a ocitáte se jednou nohou na úřadu práce. Kam se poděl váš sen podnikat, plnit si sny y být úspěšní? Půjdete na úřad práce nebo začnete znovu a lépe si zorganizujete čas? Já myslím, že druhá varianta zní lépe. 😊

Ať se vám ve vašem studijním i pracovním životě daří!

Vaše Marie