Nejde mi to a jsem jednou nohou na pracáku

13.05.2022

Jste vyhořelí, nejde vám podnikání, nemáte žádné klienty a cítíte se jednou nohou na úřadu práce? Říkáte si, že se při nejhorším necháte někde zaměstnat? Tuto větu ze své hlavy dostaňte pryč! Pojďme se podívat, co s nefungujícím podnikáním můžete udělat. 1. Zvyšte počet klientů. Jak? Tím, že necháte, aby vás lépe poznali. Tím, že jim nebudete pořád dokola podsouvat stokrát omílanou mantru "Nabízím vám .... za ..... Kč. Mám takové a makové certifikáty a v tomto oboru pracuji už jeden rok." Povídejte si se svými potenciálními klienty a ptejte se na jejich potřeby.

  • Když budete vědět, co vaše cílovka potřebuje, vytvořte takovou službu nebo produkt, aby zahrnoval všechny potřeby, které mají vaši potenciální klienti. Např. Jste lektor španělštiny a vaše cílovka v konverzaci neumí rozeznat rozdíl mezi indefinidem a imperfectem, vyrobíte tedy takový produkt, který mu to objasní. Proto je důležité mít vybudovanou komunitu sledujících, kteří vás v tvorbě podpoří a řeknou vám přesně, na čem chtějí zapracovat a jaký produkt by potřebovali. Nás tvůrce často napadne myšlenka na geniální produkt, který se určitě bude prodávat sám, protože bude tak geniální, že ho budou chtít všichni. Ale potom jsme zklamaní, že se sotva prodaly dva kusy. Proč to tak je? Inu proto, že nereagujeme na poptávku a potřeby naší cílovky.
  • Super, právě jste se rozhodli kontaktovat vaše potenciální klienty. Ale jak na to? Budete každému členovi vaší facebookové skupiny psát soukromou zprávu a spamovat všechny? Ne. :-) Můžete publikovat ve skupině dotazník, ideální je například google formulář. Nebo se také členů zeptejte formou ankety.
  • Tak skvělé, máte vše hotovo a můžete tvořit produkt nebo sestavit službu. Nezapomeňte na testery, ať jste si opravdu jistí, že nikde nemáte chyby a můžete v klidu prodávat. Vezměte si od vašich testerů reference a dejte si je na prodejní stránku produktu/služby.2. Stále ale máte pocit, že se necítíte dobře v tom, jaké služby nebo produkty nabízíte? Udělejte změnu a vymyslete něco, z čeho budete nadšení i vy. Nerozhodli jste se přece podnikat proto, abyste se trápili a chodili do práce otrávení, že ne? Vytvořte si kolem sebe takové pracovní prostředí a podmínky, abyste každé ráno vstali s tím, že se do práce těšíte a budete s jiskrou v očích myslet na to, co máte dnes ve svém podnikání na programu. Někdy pomáhá si přečíst nějakou knihu. Například mně v přerodu mého podnikání pomohla kniha "Podnikání z lavice". Mohlo by se zdát, že slouží hlavně těm nováčkům, kteří ani nevědí, kam si zajít pro výpis z živnostenského rejstříku, ale v knize bylo i mnoho cenných podnětů, které mi otevřely oči.

3. Nebojte se vzít si na pár dní volno a relaxovat. Mnohdy pomáhá i jednodenní výlet s tím, že si vyčistíte hlavu. Právě v těchto volných dnech vás může napadnout něco geniálního, co byste unavení a vyčerpaní asi těžko vymysleli. Například úplně jiný směr vašeho podnikání, nebo nějaké jiné novinky.

4. Hodně spěte. Nemusíte se cítit jako lenochové, když místo v sedm vstanete až v devět. Právě naopak. Na to, aby se vám dobře pracovalo, musíte být vyspaní a odpočatí.

5. Vezměte si nějaký sešit nebo deníček a zapište si všechny vaše úspěchy, které se vám za celou dobu podnikání povedly. Takto uvidíte, že vaše práce má smysl a to, co teď cítíte, je jen přirozený vývoj sebe sama.

6. Jděte za svým snem. Ano, tisíckrát omílaná fráze z televize. Ale je to tak. Měli jste na začátku podnikání nějaký sen, kterého jste právě díky vaší práci chtěli dosáhnout? Nevzdávejte se ho a bojujte. Pamatujte si, že vyhrává každý, kdo to nevzdá.

Vaše Marie